KANAL25
Ana Sayfa Siyaset Gündem Asayiş Ekonomi Eğitim Spor Polemik Türkiye Erzurum Türküleri
Palandöken'de sömestr yoğunluğu
Palandöken'de sömestr yoğunluğu
2 çocuğa can oldu
2 çocuğa can oldu
ETÜ - İTÜ KKTC arasında Akademik işbirliği
ETÜ - İTÜ KKTC arasında Akademik işbirliği
18 ilde FETÖ operasyonu
18 ilde FETÖ operasyonu
Aziziye’de toplu sözleşme mutluluğu
Aziziye’de toplu sözleşme mutluluğu
HABERLER>KÜLTÜR-SANAT
5 Ocak 2018 Cuma - 16:28

Mehmet Akif İnan'a vefa

Mehmet Akif İnan Vakfı, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, siyasi parti genel başkanları, milletvekilleri ve Mehmet Akif İnan severlerin katılımı ile açıldı.

Mehmet Akif İnan a vefa

Mehmet Akif İnan Vakfı, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, siyasi parti genel başkanları, milletvekilleri ve Mehmet Akif İnan severlerin katılımı ile açıldı.
Memur-Sen Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan’ın adını taşıyan vakfın açılışı, Ankara Hamamönü’nde gerçekleştirildi. Açılışa Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Onursal Genel Başkanı ve AK Parti Milletvekili Ahmet Gündoğdu, Mehmet Akif İnan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer, Memur-Sen eski Genel Başkanları Fatih Uğurlu, Ahmet Aksu, Ankara Valisi Ercan Topaca, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Milletvekilleri Yalçın Akdoğan, Halil Etyemez, Ravza Kavakçı, Lütfiye Selva Çam, Hüsniye Erdoğan, Çiğdem Kararslan, Mücahit Arslan, Yusuf Beyazıt, PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Mehmet Akif İnan’ın kızı Banu İnan ve kardeşleri Hayati Cengiz İnan ve Ahmet Hamdi İnan, Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanları ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.
Şiirleri ile hafızalara kazınan ve sendikacılık alanına yeni bir soluk getiren, hak ve emek mücadelesini “değerler sendikacılığı” anlayışıyla temellendiren Mehmet Akif İnan’ın adına kurulan vakıf, İnan’ın düşünce dünyasını özellikle gençlere ulaştırmayı hedefliyor.

Başbakan Yıldırım: "Akif İnan, Memur-Sen’i ağır vesayet düzenine karşı ayakta durarak kurmuştur"
Hamamönü’nde gerçekleştirilen açılışta konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Memur-Sen ve Kurucu Genel Başkanı olan merhum Mehmet Akif İnan'ın hatırasının yaşatılacağını belirteREK, bu çatı altında nitelikli projelere, güzel çalışmalara imza atılacağına işaret etti. Başbakan Yıldırım, "Yarın 6 Ocak'ta vefatının 18. yıl dönümünde Mehmet Akif İnan'ın hasretini bir kez daha yüreğimizde hissediyoruz. Akif hocamızın sevdaları, ufku ondan bir miras olarak son derece gür bir sedayla yankılanıyor. Memur-Sen emek mücadelesini ondan aldığı ilhamla devam ettiriyor. Akif hocamız Memur-Sen'i eski Türkiye'nin karanlık dönemlerinde ağır vesayet düzenine karşı durarak kurmuştur. Ayrıca sadece sivil toplum alanında başarılara imza atmakla kalmamıştır, Türkiye'nin düşünce ve sanat hayatındaki en önemli yıldızlarından, 7 güzel adamından biridir" ifadelerini kullandı.
Akif İnan'ın sanatçı ve düşünür olduğunu kaydeden Başbakan Yıldırım, İnan'ın 12 Eylül'de vesayet rejimine karşı dimdik durduğunu söyledi. Yıldırım, “Bu topraklardan yeni Akif İnan, Cemil Meriç'lerin çıkması en büyük hedefimizdir. Yaşayan kütüphane anlayışını getirdik, kütüphanecilik hizmetinde yeni bir dönem başlattık. Yeniden yapılanma çalışmalarıyla 15 kütüphanemiz yenilendi, 32 kütüphanemizde çalışmalar sürmektedir. 172 kütüphaneyi de tekrar ihya ediyoruz. Sinema desteklerini 35 kat artırdık. Kültür sanat çalışmalarını her zaman destekledik" diye konuştu.

Arslan: “Değerlerimize sahip çıkmak için destek vermeye devam edeceğiz”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ise, Akif İnan gibi önemli ve sendikal hayata damga vurmuş bir ismin adına kurulan vakfın önemli işlere imza atacağını ifade etti. Arslan, “Değerlerimize sahip çıkmak adına Sayın Ali Yalçın’ın yürüttüğü bu süreçte gençlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bu bölgede kurulan vakfımız için desteğimizi esirgemedik. İnşallah bundan sonra da esirgemeyeceğiz” dedi.
Arslan, Memur-Sen üyeleri için geliştirilen projeye de değinerek, “PTT'nin sunduğu hizmet olan PTTkart'ı burada da Memur-Sen ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde üyelerimize, insanımızın hizmetine sunmuş olacağız" diye konuştu.

Yalçın: “Vakfımız, İnan’ın düşünce dünyasını toplumun tamamıyla buluşturma noktasında önemli bir rol oynayacak”
Açılışta konuşan Memur-Sen Genel Başkanı ve Mehmet Akif İnan Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Yalçın ise, Memur-Sen ailesi olarak önemli bir günde olduklarını belirterek, “Tarihimizin ve coğrafyamızın içinde yaşayanları bedeller ödemeye zorladığı bir ülkede yaşıyoruz. Bu müstesna ülkede her türlü zorluğu göğüsleme noktasında kurduğumuz eşsiz medeniyetin en önemli kalesidir vakıflar. Bizim medeniyetimiz aynı zamanda bir vakıf medeniyetidir. Mehmet Akif İnan Vakfımızı da bu medeniyetin güzide bir parçası olarak bugün açıyoruz. Memur-Sen olarak son derece mutluyuz” ifadelerini kullandı.
Yalçın, Akif İnan’ın değerlerini ve düşünce dünyasını topluma anlatmayı hedefleyen vakfın tıpkı Akif İnan gibi herkese açık olduğunu vurgulayarak, “Akif İnan, bir vakur kişilik, yazar, münevver mütefekkir, şair ve bir sendikacı olarak bu halkın yedi güzel adam olarak nitelediği kişilerden biri. Akif İnan, ilkeleri bulunan kişiydi. İnsani değerlerin korunması noktasında her türlü aksiyonun içinde yer almıştır. Türkiye’nin insanlığın ve milletin selameti için çalışan herkesle paydaş olmayı önemsemiştir. Kendi hatıralarına uygun faaliyetleri icra etmek, toplumun eğitim, kültür, sanat ve emek dünyasına ilişkin faaliyet bütünlüğü içinde bir skala oluşturmak ve katma değer üretmek için vakfımızı açmış bulunuyoruz. Bu mekan Akif İnan’ın düşünce dünyasını beslediği medeniyet burçlarını toplumun tamamıyla buluşturma noktasında önemli bir işlev görecek” diye konuştu.
Memur-Sen üyelerinin kullanacağı ve alışverişlerde indirimlerin yapılacağı kartı da tanıtan Yalçın, örgütlülüğün gücünün ekonominin her alanına yayılacağını ifade etti. Yalçın, “Bugün aynı zamanda bir çalışmanın daha startını veriyoruz. Mehmet Akif İnan Vakfı, PTT ve Memur-Sen olarak yeni bir projeye imza attık. Üyelerimize, emeklilerimize kolaylık sağlayacak, onları alışverişte avantajlı hale getirecek, harcarken kazandıracak motif kart projemizin de startını vermiş bulunmaktayız. Bu faaliyetin ortaya çıkmasında emeği olan Ulaştırma Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’a ve PTT Genel Müdürümüz Kenan Bozgeyik’e çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Özer: “Vakfımız, Akif İnan’ın değerlerini toplumla buluşturacak”
Törenin açış konuşmasını gerçekleştiren Mehmet Akif İnan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer ise, medeniyetimizin bir vakıf medeniyeti olduğunu vurgulayarak, “Vakfımız Akif İnan hocamızın kimlik ve kişiliğine, misyonuna uygun faaliyetler yürütecek. Akif inan hocamız, bir kültür adamıydı, bir eğitim adamıydı. Vakfımız da bu misyonu gerçekleştirecek ve Akif İnan’ın değerlerini toplumla, gençlerle buluşturacaktır” şeklinde konuştu.

Karamollaoğlu: “Akif İnan’ın fikirleri medeniyetimizin izlerini takip ediyordu”
Açılışta konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise, “Bizim medeniyetimiz hakikaten bir vakıf medeniyeti. Bu dünyada huzurlu olmamız için temel değerlerimize sıkı sıkı sarılmamız icab eder. Bizim medeniyetimiz esas itibariyle şefkat üzerine kurulmuştur. İnancımız medeniyetimizin temelini oluşturur. Bu vakfın kurulmasına emeği geçenleri, bu mekanın tahsisi konusunda çaba gösterenleri tebrik ediyor ve onlara teşekkür ediyorum. Vakıflar, fikirlerin yaşatılması için önemli müesseselerdir. Bu vakıf da inanıyorum ki Akif İnan’ın düşüncelerini toplumla buluşturacaktır. Bugün dünyamız büyük sıkıntılar içinde. Bu sıkıntılardan kurtuluşumuz da ancak kendi medeniyetimize bağlılığımız ile olacaktır. Biz bu değerler ihya ettiğimiz zaman kurtuluş reçetesine sahip oluruz kanaatindeyim. Bu vesileyle vakfın rahmetli İnan’ın düşüncelerini, medeniyetimizle kurulmuş olan fikirlerini gençlere aşılayabilmek noktasında önemli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Destici: “İnan, ömrünü millete vakfetmişti”
Açılış töreninde konuşan Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ise, “Mehmet Akif İnan, ömrünü vatana ve millete faydalı olmaya vakfetmişti. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Böylesine kıymetli bir gönül adamını adına kurulan vakfın, adını taşıdığı Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşımızın yazıldığı evin yanında olması da ayrıca önemlidir. Onun davasını yaşatan, onun değerlerini taşıyan siz değerli arkadaşlara da bu gayretinizden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 
ATA- AÖF Online Deneme Sınavı modülü yayında
 
Başbakan Yıldırım’dan Abdullah Gül açıklaması
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ATA- AÖF Online Deneme Sınavı modülü yayında
Atatürk Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi (ATA-AÖF) Online Deneme Sınavı modülü yayına başladı.
Kadıoğlu'ndan rasathaneye isim önerisi
Kısa adı ŞEHİRDER olan Şehir ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin Bilim ...
Sarıkamış Şehitleri 103. yıldönümünde anılacak
Her yıl Ocak ayının ilk haftasında düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini anma ...
 
Fetih Gecesi yoğun ilgi gördü
Anadolu Gençlik Derneği tarafından düzenlenen fetih kutlaması bu sene ...
'Tarihi yapanlar değil yazanlar biçimlendirir..!'
Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Yaşar Ertaş, Türkiye ...
AGD'den Fetih Gecesi
AGD Erzurum Şubesi tarafından her yıl Erzurum da düzenlenen Mekke’nin ...
 
Ayduslu'dan Mekân-Kesit seramik sergisi
Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nevin ...
İbrahimhakkıoğlu ve Sarı öğrencilerle buluştu
"Erzurumlu Gençler Yazarlarla Buluşuyor" etkinliği kapsamında Erzurumlu ...
Şair Genç okurlarıyla buluştu
Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı yeni eğitim ve sanat projesiyle ...
 
YAZARLAR
Selahattin Şener
Selahattin Şener
İYİ Kİ “KOMBİNA” VAR…
Cahit Okçu
Cahit Okçu
Müslüman(!) Vaftizler!..
Hafiye Seyfi
Hafiye Seyfi
Vergi Affı Tasarısında Mükellefe Sağlanan Avantajlar
Orhan Kemal Karasu
Orhan Kemal Karasu
Cumhurbaşkanı Ilıcalı'yı kırmadı, dediğini yaptı!
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
Ana Sayfa Siyaset Gündem Asayiş Ekonomi Eğitim Spor Polemik Türkiye Erzurum Türküleri
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva