KANAL25
Ana Sayfa Siyaset Gündem Asayiş Ekonomi Eğitim Spor Polemik Türkiye Erzurum Türküleri
İzmir’de Erzurumlular için birlik ve beraberlik etkinliği
İzmir’de Erzurumlular için birlik ve beraberlik etkinliği
Sansa Deresinde zincirleme kaza: 11 yaralı
Sansa Deresinde zincirleme kaza: 11 yaralı
Buzlanan yol kazalara yol açtı
Buzlanan yol kazalara yol açtı
13 ilde FETÖ operasyonu
13 ilde FETÖ operasyonu
İstanbul’da Oltu sinerjisi
İstanbul’da Oltu sinerjisi
HABERLER>EĞÄ°TÄ°M
16 Ekim 2018 Salı - 14:53

Yıldız: ‘Kadın güçlenirse, toplum güçlenir’

Tarımın Akademik Emekçisi Prof. Dr. Nesrin Yıldız: “Kadınlar da toprak gibi; Uçsuz bucaksız kimya şehri ve sonsuz ahlâkın ve dengenin filozofudur” dedi.

Yıldız: ‘Kadın güçlenirse, toplum güçlenir’

Tarımın Akademik Emekçisi Prof. Dr. Nesrin Yıldız: “Kadınlar da toprak gibi; Uçsuz bucaksız kimya şehri ve sonsuz ahlâkın ve dengenin filozofudur” dedi.

Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nesrin Yıldız, Uluslararası Kırsal Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Toplumun geleceğini şekillendirme konusunda esansiyel ustalar olarak Kadına; Hangi kampanyayı başlatmak istersiniz ? şeklinde bir soru yöneltseniz, cevabı: İnsan Yetiştirme Kampanyası olacaktır. Buradan çıkarılan sonuç; Bir kadını güçlendirdiğinizde, tüm toplumu güçlendirirsiniz demektir” dedi.

TARIMDA KADIN

Kırsal kadınları özel bir günle onurlandırma fikrinin 1995 yılında Çin'in Pekin kentinde düzenlenen Dördüncü Dünya Kadınlar Konferansında ortaya atıldığını ve 15 Ekim'in “Dünya Kırsal Kadınlar Günü” olarak kutlanmasının önerildiğini hatırlatan Prof. Dr. Nesrin Yıldız, “Bu özel günde “Gıda üretiminde ve gıda güvenliğinde” kırsal kadının rolünü vurgulamak amaçlanmıştır. Böylece, 2008 yılından beri Birleşmiş Milletler (UN) her yıl 15 Ekim gününü Uluslararası Kırsal Kadınlar Günü olarak deklare etmiştir. 15 ekim dünya kırsal kadınlarımız gününde; kırsal kadınların yaşamımızdaki rolünü vurgulayarak kutlayıp ve onurlandırırken, Kırsal kadınların dünya çapında tarım ve kırsal kalkınmayı geliştirmedeki önemini kabul etmiş durumdayız” diye konuştu.

BM Genel Sekreteri, Antnio Guterres’in “Kırsaldaki kadınlarımız ve kızlarımızın güçlendirilmesi, sağlıklı bir gezegende hepimiz için daha müreffeh, adil ve barışçıl bir gelecek inşa etmek için şarttır” ifadesini anımsatan Prof. Dr. Nesrin Yıldız, “Hepimizin yılda en az bir kere doktora, mimara veya avukata işi düşebilir, Ama hepimiz günde 3 öğün çiftçilere, özellikle kadın çiftçilerimize muhtacız. Kadınlar da toprak gibi; ‘Uçsuz bucaksız kimya şehri ve sonsuz ahlâkın ve dengenin filozofudur.’ Bilindiği gibi, ekonomik ve ekolojik önemi son derece büyük olan toprağa; özverili dinamik döngüsünde, yanlış uygulamaları uzun vadede tolere eden bir sistem olduğu için manevi değerini vurgulamak adına Toprak Ana deriz... Aynen toprak ana gibi, kırsal kadınlarımız da, toprak anadır, toprak analar candır, sessiz müttefiğimiz ve dostumuzdur. Kırsaldaki kadınlarımız, Doğal kaynaklarımızın ve atalarımıza ait bilgi ve kültürün temel koruyucularıdır. Onları da tarih ve kültür miraslarımız olarak koruyup kollamalıyız ve mevcut sermayelerinin sürdürülebilirliklerini sağlamalıyız. Onlar yeryüzünün analarıdır.” Şeklinde konuştu.

KADININ EMEĞİNİN OLMADIĞI BİR NOKTA VAR MI HAYATTA?

“Çiftçi kadının emeği hep karşılıksızdır . Çiftçi Kayıt Sistemi’ne dahi ailenin reisi olarak genelde evin erkeği kayıtlıdır” diyen Prof. Dr. Nesrin Yıldız, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Çocuk yaşından beri serada, tarlada, bahçede, ağılda, ahırda her türlü tecrübeyi edinir. Sonra evlenir tam zamanlı çalışmaya orada da devam eder.. Ne sosyal güvence, ne de para.

EĞİTİM VERİLMEDEN ÜRETKENLİK BEKLENEMEZ

Bilinmelidir ki; bir kadın çiftçiyi eğitmek demek; gelecek nesilleri eğitmek demektir. Kırsal kadınlarımızı eğitmek; Gıda güvenliğini yönetmek, iklim değişiklikleriyle mücadele etmek yetersiz beslenme ve sıfır açlığa en güçlü adımı atmak demektir. Tarımda çalışan 2,4 milyondan fazla kadın, evlerini çekip çeviriyor evde üretim yapıyor ve tarımsal üretime katkıda bulunuyor. Buna rağmen, tarımda çalışan kadınların yüzde 80’i ücretsiz aile işçisiyken, sadece yüzde 10’u kendi hesabına çalışıyor. Kırsalda bu kadar büyük bir fonksiyon üstlenen kadın çiftçilerimiz, çoğu zaman geçmişten öğrendikleri geleneksel yöntemlerle üretime katkı sağlıyorlar. Annelik görevleri nedeniyle çocuklarının bakım ve gelişimini de üstlenen kadın çiftçilerimizin yaptıkları üretimin hemen her aşamasında gerekli olan tarımsal alandaki yenilikler konusunda bilgilendirebilmeleri için eğitimleri çok önemlidir. Türkiye’de halen tarımda çalışanların yüzde 48 ’i kadın olup, ülke genelinde işgücüne katılanların da yüzde 67sini de kadın çiftçiler oluşturmaktadır Kırsal alanda istihdam edilen erkeklerin yüzde 67’si kadınların ise yüzde 95’i tarımda yer almaktadır. Kırsal alandaki kadınların tamamına yakını tarımda istihdam edilmektedir.

Toplum Yapısına bağlı engeller ve ayrımcı sosyal normlar, kadınların karar verme gücünü ve kırsal kesimdeki ve toplumdaki politik katılımı kısıtlamaya devam etmektedir. Kırsal kesimde yaşayan kadınlar ve kızlar, üretken kaynaklara ve varlıklara, eğitim ve sağlık hizmetleri gibi kamu hizmetlerine ve su vb altyapı hizmetlerine eşit erişime sahip değilken, iş yüklerinin giderek ağırlaşmasına rağmen, emeklerinin çoğu görünmez ve karşılıksız kalmaktadır. Kadınlar, gayri resmi çalışma koşulları dahil olmak üzere tarımsal iş gücünün önemli bir bölümünü oluşturmaktadırlar. Kırsal alanlarda ve hanelerdeki ücretsiz bakım ve ev işlerinin büyük kısmını üstlenmektedirler.

Toprak ve gıda güvenliğini artırmak kırsal kadınımızın güvenliğini artırmaktan geçer. Günümüzde her 9 kişiden biri yetersiz beslenmekte, her geçen gün dünya nüfusuna 180 bin kişinin eklendiği, tarım alanlarımızın sınırlı ölçüde ve kıt olduğu, 2050 yılında dünya nüfusunun 9.7 milyar olacağı ve 2050 yılına kadar bugünkü tarımsal üretimin en az yüzde 70 daha fazla (soya fasülyesi yüzde 51, buğday yüzde 60, şeker pancarı/kamışı, yüzde 87 ve mısır üretiminin yüzde 71 artırılması gerek) artırılması gerektiği düşünülürse kırsal kesimin özellikle kırsal kadınlarımızın güçlendirilmesi önem arz etmektedir. Dünyada nüfusun 1/3 ü tarım sektöründe çalışmaktadır ve bu çalışanların yüzde 43 ünü kadınlar oluşturmaktadır. Üzülerek söylemek gerekir ki tarımda çalışan ve yoğun emek veren kadınlarımızın; arazi mülkiyeti, piyasa yetkisi, saygınlığı, prestiji, teknolojik yetisi erkekler gibi değildir. Bu anlamda kadınlarımıza ait bu boşluğun tamamlanarak daha iyi ve kaliteli büyümeye adım atmak gelecek nesillerin güvenliği açısından son derece önemlidir. Aşırı yoksulluk küresel olarak azalırken, dünyada 1 milyar insan kırsal alanlarda yoğunlaşmıştır. Kırsal kadınlarımızın ve kızlarımızın kalkınmada paha biçilmez katkısı, kırsal hane halklarının ve toplumlarının sürdürülebilirliğini sağlamak, kırsal geçim kaynaklarını ve genel refahı iyileştirmek için oynadıkları rol giderek çok daha fazla önemsenmekte ve kabul görmektedir. Tarımsal üretime, gıda güvenliğine ve beslenmeye, arazi ve doğal kaynak yönetimine ve iklim değişimlerine karşı direnci oluşturmada önemli katkılarda bulunurlar.

İklim değişikliğinin etkileri, kırsal alanlarda var olan cinsiyet eşitsizlikleri ile daha da arttırmaktadır. İklim değişikliği, kadınları; tarımsal üretim, gıda güvenliği, sağlık, su ve enerji kaynakları, iklim/şavaş kaynaklı göç , çatışma ve iklim ile ilgili doğal afetler bakımından farklılıkları en çok etkileyen parametreler arasındadır.

Dünya çapında sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin vizyonununda; “Kadınların sürdürülebilirliği, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kırsal alandaki kadınların ve kızların güçlendirilmesi için “sosyal koruma ve sosyal hizmetler”, bu özel günün temel teması olmalı ve kırsal kadınlar güçlendirilmelidir. Siyasi irade ve mevcut tüm politika araçlarının bu konuya yönlendirilmesi ümidimizdir.”

Dünyanın en değerli arsasına kurulu olan ülkemizde kendisini etkileyen ve gururlandıran iki muhteşem şeyden birincisinin; Kadın çiftçiler, ikincisinin de Kendine yetecek bitkisel ve hayvansal potansiyele sahip olmak olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yıldız, “Üretimin her aşamasında büyük rol oynayan kadın çiftçilerin henüz çok uzağında oldukları ancak, hak ettikleri yerin kazandırılmasını ve akademik emekçiler olarak, Bilim Dünyasına 103 yıl öncesinde adım atan biz Bilim kadınlarının akademik yaşamda başarılı çalışmalarının devamını dilerim” dedi.

 
Tarihi sarayda sonbahar yoğunluğu
 
52 okul açıldı, 88 okul yapım aşamasında
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
ETÜ’de rektörlük heyecanı
Erzurum Teknik Üniversitesine rektör atamasıyla ilgili süreç başladı
AFAD Erzurum’da (KBRN) farkındalık eğitimi
AFAD Erzurum İl Müdürlüğü’nce, KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyolojik ve ...
Kütüphanecilikte ‘kuzulu’ yaklaşım
Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bağlı merkez Aziziye ilçesindeki Çocuk Kütüphanesi'ne ...
 
ETÜ’de akademik yılı açılış töreni yapıldı
ETÜ 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni ETÜ Mühendislik ve Mimarlık ...
Doğu’ya turizmde pozitif ayrımcılık
Erzurum’da kış turizm sezonunun başlamasına sayılı günler kalırken, Bakan ...
Yüksek Öğretimde küresel ezberleri bozan reform
Türkiye’de 2002’de 76 olan üniversite sayısı 200’ü aştı. Erzurum’un yüksek ...
 
Afgan Öğrencilerden vefa ziyareti
Atatürk Üniversitesinde öğrenim gören Afganistanlı öğrencilerden oluşan ...
“Yeni Akademik Yıl Hayırlı Olsun”
Türkiye yükseköğretimine önemli katkılar sağlayan iki güzide üniversitenin ...
YÖK'ten kayıt müjdesi
YÖK kayıt yaptıramayan adayların kayıt tarihinin bitiş tarihinden itibaren ...
 
YAZARLAR
Selahattin Şener
Selahattin Şener
SEKMEN REİS’İN EN KUVVETLİ OLDUĞU YER: ERZURUMSPOR…
Cahit Okçu
Cahit Okçu
Müslüman(!) Vaftizler!..
Hafiye Seyfi
Hafiye Seyfi
Vergi Affı Tasarısında Mükellefe Sağlanan Avantajlar
Orhan Kemal Karasu
Orhan Kemal Karasu
Cumhurbaşkanı Ilıcalı'yı kırmadı, dediğini yaptı!
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ÇOK OKUNANLAR
Ana Sayfa Siyaset Gündem Asayiş Ekonomi Eğitim Spor Polemik Türkiye Erzurum Türküleri
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri
Maxiva